مرمت سفال چهارشنبه یکم شهریور 1391 11:20 AM

مرمت سفال کار ساده‌ای نیست، ظریف و دقیق و پیچیده است سفال‌ها گاه چنان شکسته و از هم پاشیده شده‌اند که بازسازی و مرمت آنها بسیار سخت می شود. جهت مرمت سفالینه ها مخصوصا" آنهایی که از ارزش برخوردارند به وسایل و ابزار زیر نیاز داریم.

ابزار و وسایل مورد نیاز:

دوربین عکاسی
پارچه برای پس زمینه عکس
خط کش
پنبه
الکل
چسب پارالوئید
گوش پاک کن
قلم مو
چسب کاغذی
گچ دندانپزشکی
رنگ(پیگمنت)
آبرنگ یا گواش
ظرف مناسب برای دوغاب ریزی
ظرف آب
تیغ و سمباده نرم و لعاب

بعد از کار شستشو و نمک زدایی که می تواند بصورت موضعی یا غوطه‌وری باشد؛ سفال را در دمای محیط قرار می دهیم تا کاملا" خشک شود. 

در مرحله بعد  بسته به نوع جنس سفال، باید کار تثبیت اولیه را انجام می دهیم لبه شكستگی قطعات سفال‌كه در تماس با یكدیگر هستند با محلولی از ماده استحکام بخش مرمتی که از گروه نایلون است با درصد پایین استحكام ‌بخشی می‌كنیم. ( مثلا": پارالوئید 3.5 درصد حل شده در تلون یا حلال‌های دیگر، کاملاً قطعات سفال را در این محلول غوطه‌ور می‌کنیم) این عمل هم برای جلوگیری از سایش و خردشدن آنها صورت می‌گیرد و موجب محكم شدن آنها می‌شود و هم با قشر نازكی كه بوجود می‌آورد مانع نفوذ املاح موجود در مواد پركننده ترمیمی به خلل و فرج سفال می‌شود. 

بعد از مرحله‌ی تثبیت، اقدام به وصل قطعات می‌کنیم که اصطلاحاً وصال می‌گوئیم وبه دو صورت وصال موقت و وصال دائمی تقسیم‌بندی می شود.  قطعات سفال را با چسب كاغذی نواری به طور موقتی به هم اتصال می‌دهیم. این كار برای مشخص كردن قطعات کمبود و به دست آوردن ترتیب اتصال قطعات و دستیابی به تصویری ذهنی از سفال انجام می‌گیرد. بدین صورت که با نوارچسب یاچسب کاغذی شروع می‌کنیم قطعات را کنار همدیگر مثل پازل چیدن؛ تا برای ما مشخص بشود که این ظرف کامل یا ناقص است و اگر ناقص باشد در چه قسمت‌هایی کسر قطعه دارد. البته اگر سفالینه ما آسیب پذیر باشد باید از چسباندن چسب کاغذی بر روی قطعات خودداری کنیم  چرا كه به هنگام برداشتن آن هر قدر هم كه احتیاط شود ذراتی از لایه سطحی سفال را با خود بر می‌دارد و هم قطعاتی كه با چسب نواری به هم متصل می‌شوند به اندازه كافی محكم نمی‌شوند و تكان خوردن قطعات خود باعث سایش بین قطعات می شود و می‌تواند به لبه‌ شكستگی‌ها آسیب برساند.
بعد از بدست آوردن فرم کلی شیء، از شیء عکاسی می کنیم تا رنگ و شکل کلی و نقوش تزیینی را مستند کنیم.(بهتر است از تمام مراحل کار عکاسی کنیم.) قسمت‌های کسری ظرفمان را با روش قالب‌‌گیری بازسازی می‌کنیم که این بازسازی هم بصورت سنتی و هم بصورت مدرن انجام می‌شود. در روش سنتی با استفاده از قالب‌گیری با گچ دندان پزشکی شکل کلی ظرف رو بازسازی می‌کنیم و در شیوه‌ی جدید با استفاده از چسب‌های سنتزی و شیمیایی، قالب‌گیری کرده و قسمت‌های کسری را بازسازی می‌کنیم. 

مرحله بعدی تمیز کردن شیء است که عبارت است از زدودن مخلوط مرمتی كه در اطراف محل بازسازی شده وجود دارد و معمولاً با پنبه آغشته به محلول آب مقطر و الكل صورت می‌گیرد. همچنین برداشتن و پاك كردن چسب‌های اضافی كه گاهی از محل درز‌ها از بدنه سفالینه بیرون می‌آید  كه باید بسیار با دقت انجام شود.

و در نهایت با یك قلم موی نرم یك لایه محفاظ با محلول مشخصی از تثبیت کننده ها بر تمام سطح سفال می‌كشیم. این مرحله برای سفالهایی که ساختار خوبی دارند لازم نیست.

نوشته شده توسط ضياءالدينى  | لینک ثابت |